طراحی محوطه

طراحی محوطه

محوطه هر بنایی جزئی از آن بنا است و نباید جدا از آن شمرده شود. محوطه بنا نیز مثل درون بنا باید مطابق مفاهیم زیبایی شناسی طراحی شود. هدف از محوطه سازی راحتی کاربران و بهبود عملکرد بنای اصلی است. در طراحی محوطه عناصر و المان‌های مختلفی مثل آلاچیق، پرگولا، آبنما و… جانمایی می‌شود و محیطی دلنشین در اطراف بنای اصلی ایجاد می‌شود. طراحی محوطه مثل طراحی داخلی نیازمند یک پلان است. پلان مشخص کننده ابعاد، محل دقیق قرار گیری اجزا و ارتباط آن‌ها با یکدیگر است. طراحی محوطه با توجه به سبک معماری و طراحی بنای اصلی انجام می‌شود. نکته مهم در طراحی محوطه توجه به ایمنی و استانداردهای لازم است که نیازمند توجه جدی است و نباید زیر سایه بحث زیبایی و جذابیت قرار گیرد.

طراحی محوطه باغ

طراحی محوطه باغ یا ویلا از اهمیت بسیاری برخوردار است و در واقع تکمیل کننده معماری بنای اصلی است. محوطه باید به گونه‌ای طراحی شود که احساس آرامش و سکون را به کاربر القا کند؛ از این رو طراح باید با به کارگیری عناصر و ترکیب رنگی مناسب فضای لازم برای استراحت و آسایش افراد را فراهم کند. طراحی محوطه باغ باید به گونه‌ای باشد فضا از نظر بصری پیوستگی کاملی داشته باشد. محوطه باغ باید طراحی یکدست و یکنواختی داشته باشد و میان اجزای محوطه وحدت و هماهنگی برقرار باشد. تمرکز بر یک نقطه و ایجاد نقطه کانونی در طراحی محوطه نیز مثل طراحی‌های داخلی یکی از اصول اصلی است. در طراحی محوطه از عناصر و اجزا مختلفی استفاده می‌شود. مهم‌ترین عناصر در طراحی محوطه باغ عبارتند از: گیاهان، کف‌سازی، مبلمان و نورپردازی.

  • گیاهان: مهم‌ترین عنصر در طراحی باغ گیاهان هستند. انتخاب گیاهان مناسب برای محوطه باغ و جانمایی آن‌ها باید با شناخت کامل گیاهان و با توجه به قواعد طراحی انجام شود. کاشت گیاهان در فلاور باکس‌هایی با طرح و رنگ متناسب با فضا کار بسیار هوشمندانه‌ای است‌.
  • کف‌سازی: برای تعیین کردن مسیرها و محل‌های سکون در طراحی محوطه باغ کف با متریال مختلف پوشش داده می‌شود‌. کف‌سازی معمولا با استفاده از دو یا چند متریال با رنگ‌ و حتی جنس متفاوت انجام می‌شود تا به رفتار کاربر در محوطه جهت داده شود. لازم است بین جنس و رنگ متریال هماهنگی وجود داشته باشد.
  • مبلمان: بهتر است در محوطه باغ فضایی برای نشستن طراحی شود‌. با توجه به سبک طراحی می‌توان هر مبلمانی را برای محوطه باغ انتخاب کرد. مبلمان محوطه باغ باید در برابر آسیب‌های محیطی مقاوم باشند‌.
  • نورپردازی: محوطه باغ شب‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید نورپردازی خوبی داشته باشد‌. نورپردازی یکی از عناصر مهم طراحی است و علاوه بر امنیت، در زیبایی محوطه باغ نیز نقش مهمی دارد.

خرید گل و گیاه آپارتمانی

طراحی فلاور باکس

اجرای فضای سبز

خرید گلدان سفالی

محوطه سازی باغ

خرید گل و گیاه آپارتمانی در تهران

درباره ی oprikfiore408

مطلب پیشنهادی

افراد واکسینه شده ناقل کرونا هستند

کارشناسان همچنان از افراد واکسینه شده علیه کرونا می خواهند که پروتکل های بهداشتی را …